RmDebArc_5@piefed.zip to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 10 days agoBe nicepiefedimages.s3.eu-central-003.backblazeb2.comimagemessage-square114fedilinkarrow-up11.04Karrow-down111
arrow-up11.03Karrow-down1imageBe nicepiefedimages.s3.eu-central-003.backblazeb2.comRmDebArc_5@piefed.zip to Lemmy Shitpost@lemmy.worldEnglish · 10 days agomessage-square114fedilink
minus-squareBarHocker@discuss.tchncs.delinkfedilinkarrow-up12arrow-down1·edit-29 days agoAsking a price for something costs 1€ for every 0,50€ now.
minus-squareRemember_the_tooth@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up5·10 days agoI didn’t understand this. Could I have an example?
minus-squareBarHocker@discuss.tchncs.delinkfedilinkarrow-up2·9 days agoYou want to sell an apple for 3€. That is 6 × 50 ct. For every 50 ct you ask in price you have to pay 1€. Therefore if you ask a price of 3€ for an apple you have to pay 6 × 1€ = 6€.
minus-squareRemember_the_tooth@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up1·9 days agoThanks! I get it now. “Retailers hate this one weird trick!” [YouTube face]
Asking a price for something costs 1€ for every 0,50€ now.
I didn’t understand this. Could I have an example?
You want to sell an apple for 3€. That is 6 × 50 ct. For every 50 ct you ask in price you have to pay 1€. Therefore if you ask a price of 3€ for an apple you have to pay 6 × 1€ = 6€.
Thanks! I get it now.
“Retailers hate this one weird trick!” [YouTube face]